Wybrałeś mieszkanie u dewelopera? Co dalej?

Przeglądanie oferty dewelopera w Krakowie może zająć sporo czasu. Coraz więcej budynków powstaje, zwłaszcza na osiedlach na obrzeżach miast, więc i mieszkań z rynku pierwotnego jest dużo. Zanim wybierzemy to idealne musimy obliczyć swoją zdolność kredytową oraz okolicę, w której chcemy mieszkać. Gdy już wybierzemy mieszkanie zaczyna się cała karuzela załatwiania formalności.

Nasze przyszłe mieszkanie widzimy przede wszystkim na planie, dlatego musimy zarezerwować lokal zanim zaczniemy załatwiać wszelkie formalności. Rezerwacja u dewelopera może być bezpłatna i obejmować kolejne kilka dni, a nawet więcej niż jeden lokal. Jeśli potrzebujemy już pewności, że dane mieszkanie będzie na nas czekało, warto podpisać umowę rezerwacyjną. Wiąże się ona z kosztami, ale na papierze będziemy mieli informację, że mamy kilka tygodni na załatwienie wszelkich formalności związanych z kredytem.

Niezwykle ważną jest jednak przedwstępna umowa kupna mieszkania, która zobowiązuje nas do ostatecznego kupna lokum, ale w określonym czasie. Jeśli posiadamy umowę przedwstępną mamy szansę na wycofanie się z zakupu na zasadach przyjętych w dokumencie. Na podstawie takiej umowy bank udzieli nam kredytu. Bez umowy przedwstępnej bank może jedynie zbadać naszą zdolność kredytową.

Umowa przedwstępna podpisywana z krakowskim deweloperem powinna zawierać informacje o niezmienności ceny, ale także dokładne dane osobowe, opis mieszkania wraz z jego ceną, harmonogram prac na budowie, standard wykończenia mieszkania i harmonogram płatności. Niezwykle ważny jest też termin odbioru mieszkania przez kupca i termin przeniesienia własności. Całą umowę przygotuje deweloper, naszym zadaniem jest jednak dokładne jej przeczytanie i sprawdzenie informacji w niej zawartych. Pamiętajmy też, że podpisywanie umów wiąże się z kosztami, a takie opłaty jak notarialna dzielona jest na pół – my poniesiemy 50% kosztów. Bardzo często jednak deweloperzy mają wynegocjowane niższe stawki z notariuszami, więc jest duża szansa, że i tak zapłacimy mniej, niż gdybyśmy sami zgłosili się do prawnika.