Kraków – miasto dla inwestycji

Można narzekać na Kraków, że to miasto zatłoczone i z niezwykle zanieczyszczonym powietrzem, jednak jego rozwój i ilość mieszkańców mówi jedno – to metropolia, która cały czas się rozwija, a piękno zabytków przenika się z nowoczesnymi biurowcami. Metropolia, w której jak grzyby po deszczu powstają biura do wynajęcia i kolejne małe, średnie oraz duże firmy.
Co sprawia, że Kraków jest tak lubiany przez przedsiębiorców? Część z nich to studenci, którzy ukończyli różne uczelnie w tym akademickim mieście i albo szukają pracy w firmach lub istniejących, albo rozwijają własne, jednoosobowe lub większe przedsiębiorstwa, starając się ciągle zwiększać swój zasięg. To, że Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce, gdy chodzi o liczbę mieszkańców sprawia, że rynek dla usług i produktów jest bardzo duży, a niskie bezrobocie skutkuje także wyższym wynagrodzeniem za pracę i lepszą sytuacją materialną mieszkańców.

Koniunkturę odczuwają i wykorzystują także przedsiębiorstwa, które zajmują się budową mieszkań dla przyjezdnych, ale także biur dla nowych firm. Deweloperzy coraz częściej stawiają na budowę nowoczesnych osiedli biurowych, w których wybór lokali użytkowych jest bardzo zróżnicowany. To z kolei powoduje, że firmy coraz częściej szukają biur do wynajęcia w Krakowie i na sprzedaż. Biurowce mają wiele zalet – skupiają różne firmy w jednym miejscu, co powoduje, że częste jest znajdowanie klientów na terenie tego samego piętra, są często chronione albo obsługiwane przez portiera, są otoczone terenami zielonymi i rekreacyjnymi albo w samym biurowcu znajdują się siłownie i gabinety SPA, są dobrze skomunikowane z centrum miasta a także blisko dróg wyjazdowych do okolicznych mniejszych miejscowości. Biurowce to także możliwość elastycznej zamiany wynajmowanego lokalu – gdy firma zaczyna od niewielkiej powierzchni, szybko może przenieść się do większego lokalu. Dzielnicami, w których warto szukać biur do wynajęcia w Krakowie są w szczególności: Podgórze, Dębniki, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Czyżyny i Krowodrze.