Jak kupić tańsze mieszkanie w Krakowie?

Każdy kto szuka mieszkania, chciałby na nie wydać jak najmniej. Nie ważne czy kupuje za gotówkę, czy musi zaciągnąć kredyt. Jednocześnie mieszkania w Krakowie są jednymi z najdroższych, zwłaszcza na Starym Mieście, czy w dzielnicach pobliskich. Oczywiście zawsze jest tak, że im bliżej centrum, im bardziej luksusowe mieszkanie, im większe, tym droższe, jednak zawsze można spróbować zaoszczędzić i kupić przyjemne lokum za mniejsze pieniądze. Tylko jak?

W samym centrum Krakowa trudno znaleźć ładnie wykończone i nowe mieszkanie, a to dlatego, że Kraków jest miastem starym, o zwartej budowie, w którym przeważają kamienice. Tutaj mieszkanie może kosztować nawet kilka milionów złotych. Jeśli znajdziemy tańsze, to na pewno w stanie do generalnego remontu, który z kolei długo trwa i może znacząco podnieść koszty całego mieszkania. Nie zawsze jest to opłacalna inwestycja, zwłaszcza dla zwykłego mieszkańca miasta.

Można poszukać też mieszkania poza Krakowem, jednak codzienne dojazdy, zakup i utrzymanie auta to także spore koszty, które w ciągu kilku lat mogą przynieść naprawdę spore straty w portfelu. Jak więc znaleźć mieszkanie w Krakowie, które pozwoli nam jeszcze godnie żyć pomimo płaconych rat?

Warto poszukać nowego mieszkania u dewelopera, ale takiego, które dopiero jest “na papierze”. Oczywiście deweloper powinien być sprawdzony, z wieloma inwestycjami zakończonymi, z dobrą opinią i w dobrej kondycji finansowej, by zakup był bezpieczny. Jednak wielu deweloperów jest skłonna obniżyć ceny mieszkań podczas pierwszego etapu realizacji budowy osiedla. Mieszkania w przedsprzedaży bardzo często osiągają bardzo korzystne ceny. Możemy więc kupić lokum, ze świadomością, że kilka miesięcy na nie poczekamy. Drugą taktyką jest wyszukiwanie ofert gotowych do odbioru, ale w inwestycjach, które dawno zostały oddane do użytku, ale mieszkania jeszcze się w pełni nie wyprzedały. Deweloperowi zależy, by zakończyć sprzedaż, więc może być skłonny do znacznego rabatu. Minusem będzie jednak mniejszy wybór mieszkań, gdy chodzi o metraż czy ekspozycję na słońce.

W przypadku najpopularniejszych dzielnic ta zależność nie jest taka oczywista. Zakup krakowskiego mieszkania w umiarkowanej cenie nie jest rzeczą nieosiągalną. Osoby, które szukają taniego lokalu powinny jednak skupić się na ogłoszeniach z rejonów oddalonych od centrum.